Periodontolog Warszawa: najczęstsze zabiegi i jak się do nich przygotować
Jednym z najczęstszych powodów wizyt u periodontologa jest paradontoza – specjalista z tej dziedziny rozpoznaje rodzaj zapalenia przyzębia i dobiera leczenie. Na tym jednak zakres jego usług się nie kończy. Sprawdź, jakie zabiegi najczęściej wykonuje periodontolog i czy nie potrzebujesz jednego z nich.
Co to jest periodontologia?
Periodontologia to dział stomatologii zajmujący się diagnozowaniem, leczeniem oraz zapobieganiem chorobom przyzębia i wszystkich tkanek otaczających ząb i utrzymujących go w zębodole. Specjalista zajmujący się leczeniem schorzeń tych tkanek to periodontolog. Nazwa profesji przywodzi na myśl przede wszystkim paradontozę, jednak ten specjalista oferuje znacznie szerszy zakres usług, a także proponuje leczenie innych problemów zdrowotnych w obrębie jamy ustnej.
Stomatolog periodontolog w walce o zdrowe dziąsła
Zaawansowane zapalenia dziąseł, choroby przyzębia, w tym paradontoza prowadząca do utraty zębów – to tylko niektóre problemy, w przypadku których wskazane jest wykonanie kiretażu. Zabieg polega na spłyceniu kieszonek dziąsłowych i wykonuje się go, by nie dopuszczać do nadmiernego odkładania się kamienia nazębnego. Dzięki temu zapobiega się rozchwianiu zębów, które prowadzi do ich utraty.
Wyróżnia się kiretaż zamknięty i otwarty. To, jaki rodzaj zastosuje specjalista, zależy przede wszystkim od głębokości kieszonek dziąsłowych. Ten pierwszy wykonuje się, kiedy rozmiar kieszonek nie jest większy niż 5 mm, w pozostałych przypadkach przeprowadzany jest kiretaż otwarty. Każdy tego typu zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Ten i inne zabiegi przeprowadzają periodontolodzy w Warszawie w Dental Fraternity.
Pokrycie recesji dziąsłowych
Nieprawidłowa higiena jamy ustnej, infekcje i choroby dziąseł, nałogowe palenie papierosów oraz wiele innych czynników może doprowadzić do odsłonięcia powierzchni korzenia zęba. Taki stan nie tylko prezentuje się nieestetycznie, ale również powoduje większą nadwrażliwość, wydłużenie powierzchni zęba oraz ryzyko wystąpienia próchnicy. Te negatywne efekty mogą zostać „naprawione” z pomocą zabiegu pokrycia recesji dziąsła. Ma on na celu zakrycie odsłoniętych powierzchni korzeni zębów. Warto zdecydować się na to rozwiązanie nie tylko ze względów estetycznych. Taki zabieg chroni wrażliwe szyjki zębowe, co minimalizuje ryzyko pogorszenia się stanu zębów oraz całego dziąsła.
Plastyka dziąseł
U niektórych osób można zaobserwować zbyt widoczną linię dziąsła w stosunku do zbyt krótkich koron zębowych. Nazywa się to uśmiechem dziąsłowym i jest cechą urody odziedziczoną po przodkach. O takim uśmiechu mówimy wtedy, kiedy w trakcie uśmiechu widoczne jest ponad 2 mm dziąseł. Chociaż ten stan w żaden sposób nie wpływa na zdrowie jamy ustnej, to dla wielu pacjentów stanowi wadę estetyczną, która obniża samoocenę.
W przywróceniu równowagi dziąsłowo-zębowej oraz uzyskaniu pięknego, zdrowego uśmiechu pomoże zabieg plastyki dziąseł, do którego zaliczamy gingiwektomię. Ta procedura jest również wykonywana w przypadku próchnicy poddziąsłowej, utraty zęba lub przerostu tkanki w wyniku przebytych stanów zapalnych. Zabieg jest całkowicie bezbolesny, ponieważ stosuje się znieczulenie miejscowe.
Na konsultację do dobrego periodontologa w Warszawie warto się udać, kiedy pojawiają się jakiekolwiek problemy związane ze stanem dziąseł lub przyzębia. Najczęściej jednak do takiego specjalisty, podczas wizyty kontrolnej, kieruje lekarz stomatolog.